Powrót do strony głównej

Krótka Historia Kolarstwa


Historia powstania pierwszego roweru:

Pierwszy rower powstawał już na początku czasów nowożytnych. Jednakże wiele badaczy twierdzi, że już w epoce renesansu,
Leonardo da Vinci stworzył pierwszy projekt roweru. Pojazd jednak nie został wtedy skonstruowany, lecz tylko narysowany.

Pierwszy prawdziwy pojazd jednośladowy, którego konstrukcja została udokumentowana, powstał w 1690 roku za sprawą Francuza De Sivrac`a. Nazwał on swoją maszynę celerifere. Były to dwa koła połączone ramą.
Poruszanie się polegało na odpychaniu się nogami od podłoża, a skręcanie nie było możliwe. Jak widzicie konstrukcja była bardzo prosta, ale tak na prawdę przetrwała do dziś. Wystarczy spojrzeć na rowerki dla małych dzieci. Czy nie są one podobne do tych sprzed 300-tu lat? Jedyna różnica jest taka, iż w dzisiejszych rowerkach można skręcać, choć ruch w nich i tak jest ograniczony ze względów bezpieczeństwa dziecka.

Kolejnym etapem powstania roweru było dodanie pedałów. Tą zasługę przypisujemy Francuzowi Pierre Michaux. Pedały nie były jednak przykręcane tak jak w dzisiejszych czasach do mechanizmu korbowego, tylko do przedniego koła. Było to jedyne rozwiązanie, gdyż napęd łańcuchowy nie był jeszcze znany. Warto dodać, że przednie koło było nawet 5-krotnie większe od tylnego. Siodło było umieszczone bardzo wysoko, co zmuszało cyklistów do korzystania ze specjalnych podpórek umożliwiających zajęcie miejsca na bicyklu.

W latach 60. XIX wieku wynaleziono również przekładnię, która poprzez silny, rzemienny pasek przenosiła napęd na tylne koło. Autorem tego modelu roweru był John Kemp Starley, który nazwał go ”Rover”.

Fabryczną produkcję rowerów uruchomiono po raz pierwszy w Paryżu w 1867 roku. Podczas wojny francusko-pruskiej, w latach 1870-1871 istniały specjalne oddziały rowerzystów, wykorzystywane głównie do celów wywiadowczych.

Następnym przełomowym zdarzeniem było wynalezienie gumowych opon. Uczyniło to rower wynalazkiem bardziej przyjaznym, a co za tym idzie- popularniejszym. Jazda stała się o wiele wygodniejsza i od tego momentu niemal każdy mógł korzystać z jednośladów.

Najwybitniejsi Polscy kolarze szosowi:


Czesław Lang


Stanisław Szozda


Rafał Majka


Michał Kwiatkowski


Przemysław Niemiec


Ryszard Szurkowski